Tırmanır kalıp sistemindeki sac beton kalıplarımız elle tırmandırıldığı gibi, vinçle de tırmanır kalıplardır. Yüksek perde kalıplarında daha az sac kalıp yatırımı yapmamızı sağlar.

EL.TIR.PERDE KALIPelle tirmanir3-elletirmanirkalip
Tırmanır kalıp, çok amaçlı kullanılabilen bir kalıp sistemidir. Düz perde duvar kalıplarında kullanıldığı gibi, geniş çaplı yuvarlak perdelerde de kurulabilir. Tırmanma işlemi elle yapılabilir. Ancak, şantiyenizde vinciniz var ve bu işte kullanacak zamanınız var ise, vinçle de tırmandırılabilir.İlk beton döküldükten sonra asker (kılavuz) panoların bir kısmı betonda kalarak, daha sonra beton dökülecek yeni yerde kurulacak kalıplara kılavuzluk ederler. Bir kısım asker panolar hariç, bütün kalıplar sökülerek yeni beton dökülecek alana taşındığından daha az kalıba ihtiyaç vardır. Dolayısıyla ilk yatırım maliyeti düşüktür.Ayrıca asker panoların yarısının arkasına merdiven şeklinde basamaklar kaynakla monte edilmiştir. Bu sebepten dolayı ayrıca iş iskelesi kurmayı gerektirmez. Böylece iskele parasından da tasarruf edilmiş olunur.Kalıp sisteminin kurulumu ve sökülmesi sadece çekiç kullanarak, insan gücü ile kolayca yapılabilir. Sistemimiz, proje ve iş değişikliklerinde yani farklı yeni işlerde kullanılabilecek özelliklere sahiptir.Sonuç olarak; Çeliksan Elle Tırmanır Kalıp Sistemi, hem klâsik sistemlerden hem de standart sac kalıp sistemlerinden daha az yatırım gerektirir.

 

Kurulumu 

İlk kuruluşta asker (kılavuz) panolar kalıplardan daha uzun tutulur. İki asker pano arasında 100 cm mesafe vardır. Bu araya pano kalıp(lar) yerleştirilir. Her iki asker panodan birisinin merdivenli olması tavsiye edilir.

İkinci betonu dökmek için en üstteki asker panolar betonda bırakılır. Diğer asker panoların ve pano kalıpların tamamı sökülerek üst tarafa kurulur. Bu durumda betonda kalan asker panoların kılavuzluğu yeterli olur.

Asker panoların yarısının arkasındaki merdivenler hem işçi için tırmanmayı sağlar hem de iskele görevi görür. Çünkü her bir merdivenin alt kısmında ayar mili vardır. Ayar mili merdivenin sağlamlaştırılmasına ve doğrultusuna yarar.

Kullanılan pano kalıplar genellikle 50×100 cm dir. Bazen 50×150 cm pano kullanılır. Asker panoların ölçüsü 10×150 cm ve 10×200 cm dir.

celikksanElle Tırmanır Kalıp