CUP-LOCK (FİNCANLI) İSKELE

FİNCANLI İSKELE (CUPLOCK İSKELE)

Kule İskele yapımının zorluğundan dolayı bizden başka imalatını yapan firma olmadı. Bu sebeple yeni bir taşıyıcı iskele sistemi olarak fincanlı iskele, yani ingilizce haliyle cuplock iskele kullanılmaya başlanıldı.

img_0468img_49009n0d6163

 

 

 

 

 

 

 

Fincanlı iskele (cuplock iskele) kalıbın altını orman gibi yapar. Ayrıca fincanlı iskelenin ara kolları sabit ölçüde olduğundan döşeme betonu kalınlıklarındaki ölçülere tam uyum sağlamaz. Döşeme betonunun 50 cm olduğu menfezler için kullanılan fincanlı iskele (cuplock iskele), beton kalınlığı 100 cm olduğunda kullanılamaz.

Benzer şekilde 100 cm beton kalınlığındaki menfez ve köprülerde kullanılan fincanlı iskele (cuplock iskele) kalınlık 150 cm olduğunda kullanılamaz.

Ayrıca fincanlı iskelede (cuplock iskele) yatay bağlantılar eğer fincan ile tam sıkıştırılmazsa yine güvenli bir taşıyıcı özelliğinde olmaz.

img_8319

 

 

 

 

Önemli not:Viyadük başlıklarının altında kullanılan fincanlı iskelelerde çökme olayları çok yaşanmıştır. Köprü ve menfez inşaatlarında da fincanlı iskelenin çöktüğü çok görülmüştür. Şimdilerde 25-30 cm beton kalınlığı olan normal bina inşaatlarında da kalıp altı iskele olarak kullanılan fincanlı iskelenin çökmesi olayı yaşanmaktadır.

Bu sebeple teknik hesaplarına güvenilmeyen ve kurulum kılavuzu olmayan fincanlı iskele (cuplock iskele) satın alınmamalıdır. Fincanlı iskelenin (cuplock iskele) büyük bilinen firmalardan alınması yeterli olmaz. Nitekim araştırıldığında, çöken fincanlı iskelelerin (cuplock iskele) büyük çoğunluğunun büyük bilinen firmalara ait olduğu görülür.

 

Şehir Hastanesi İnşaatı
D İ A
Bilkent / ANKARA

celikksanCUP-LOCK (FİNCANLI) İSKELE